KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 4242047
nr 424 2047
Märtha Bolin-Clason
(1902-1988), Sverige
Akvareller, Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'S:t Brevin les pins' (dubbelsidig, 1 st 1925), 'Drömt sagolandskap', signerade, 14x23 + 15x22 cm, 23x16 cm
Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.
måndag 7 augusti 2006
Märtha Bolin-Clason
Läs mer om Märtha Bolin-Clason